O sytuacji na rynku pracy w branży IT


Wielkie zwolnienia w branży IT. Od lipca pracę straciło ponad 30 tys. ekspertów – straszą nagłówki wiadomości.
Z drugiej strony możemy przeczytać, że rynek po pandemii wraca do stabilizacji i sytuacja w branży również się stabilizuje.
praca-it-800x494.png

Przyszłość programistów nie jest jednak tak różowa. Pojawiają się bowiem realne zagrożenia: produkty cyfrowe coraz częściej tworzone są w firmach przez pracowników bez znajomości kodu, dzięki wcześniej opracowanym elementom (składane jak klocki). Analitycy firmy Gartner wskazują, że dzięki takim tzw. platformom low-code i no-code do 2024 r. aż ponad 80 proc. produktów i usług cyfrowych będzie tworzonych przez osoby spoza branży IT.

Ponadto jak czytamy w „Raporcie wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022Justjoinit ”, średnie realne zarobki na UoP deklarowane przez juniorów i seniorów są nieznacznie niższe od wynagrodzeń podawanych w ogłoszeniach. O blisko 2500 zł brutto mniej niż w ofertach, zarobią natomiast midzi na UoP. W przypadku kontraktów B2B juniorzy deklarują realne zarobki niższe o kilkaset złotych od podawanych w ogłoszeniach, u midów jest to średnio prawie 500 zł więcej, a u seniorów prawie 4000 zł różnicy na korzyść rzeczywistych wynagrodzeń.

Kandydaci podczas rekrutacji opowiadają o problemach, które ich spotkają: ludzie tracą prace, siedzą na benchu, zdarzają się nawet sytuacje, kiedy zleceniodawcy po prostu nie płaca faktur - opowiada Tobiasz Kosmela Technology and Products Director. Poprzednie lata nauczyły branżę IT pogoni za wyższymi stawkami, natomiast ja osobiście uważam, że dużo cenniejsze od pieniędzy są możliwość rozwoju, atmosfera pracy i przełożony. Bo to dzięki nim pniemy się do góry i z przyjemnością przychodzimy do pracy – podsumowuje Tobiasz.

A co zaleca się pracownikom branży technologicznej w obecnych czasach?

Leszek Kajut HR Manager uważa, że to dobry moment, by zastanowić się nad swoją karierą zawodową. Warto wykorzystać ten czas, aby podsumować dotychczasowy jej przebieg; spróbować wskazać to, co w pracy jest dla nas najważniejsze: czy jest to np. równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, praca zdalna, elastyczny czas pracy lub chęć podniesienia poziomu umiejętności, zdobycia nowych kompetencji, kwalifikacji itd. – dodaje Leszek.

Jeśli chcesz dołączyć do zespołu Cloud Services, sprawdź nasze oferty https://cloudservices.pl/pl/kariera/

 

Źródła: rp.pl, businessinsider.com.pl, justjoin.it