Kobiety w branży IT


W Polsce wciąż brakuje ok. 250-300 tys. specjalistów IT i część tej luki mogą wypełnić kobiety, których udział w tym sektorze nadal jest stosunkowo niewielki, zwłaszcza na stanowiskach programistycznych.
kobiety-w-branzy-it

Z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2022” wynika, że najwięcej pań pracuje jako testerki (18,6 proc.) oraz project managerki (16 proc.). Jeśli wziąć pod uwagę kodowanie to kobiety najczęściej wybierają backend (15 proc.), frontend (12 proc.) oraz fullstack (5,4 proc.).

W przypadku technologii są to: SQL (29,2%), JavaScript (20,4%), HTML & CSS (19,3%) oraz Java (15%).

A jak się zaczyna przygoda z branżą It? Tylko 27% pań studiowało informatykę lub pokrewny kierunek. Ponad 23% skończyło nietechniczne studia.

Jednym z priorytetów programu Dziewczyny na politechniki jest zachęcanie kandydatek do studiów technicznych. Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Bo nauka i technologia potrzebują kobiet.

Tymczasem praca w IT z perspektywy kobiet ma bardzo wiele zalet i nie zawsze wymaga technicznych studiów. Firmy z branży podejmują kolejne inicjatywy, by przyciągnąć do siebie więcej pań.

Do podjęcia pracy w branży IT namówił mnie mój mąż, który również pracuje w tej branży, ponieważ w mojej poprzedniej pracy brakowało mi możliwości rozwoju i uczenia się od innych – opowiada Emilia Graphic Designer w Cloud Services . Wiedziałam, że praca w branży IT zapewnia kontakt z nowymi technologiami, możliwość współpracy ze specjalistami, a także stabilne zatrudnienie. Na początku myślałam, że w branży IT jest miejsce jedynie dla osób wykształconych w kierunkach ścisłych, o określonych predyspozycjach analitycznych czy logicznych, a znajomość języków programowania wydawała mi się niezbędna w tej branży. Jednak okazało się, że w IT odnajdą się także osoby z umysłem humanistycznym, które cechuje kreatywność, cierpliwość i inne „miękkie umiejętności” – podsumowuje Emilia, która z branżą IT jest związana od ponad roku.

A karierę w IT można zacząć w każdym wieku. Istnieje wiele możliwości przebranżowienia, a wyniki wspomnianego raportu pokazują, że specjaliści IT po studiach nietechnicznych są najczęściej absolwentami psychologii, filologii i zarządzania.

Czy trudno jest znaleźć pierwszą pracę w IT? I tak i nie, ale liczą się nie tylko umiejętności techniczne. 68,7% początkujących specjalistek IT uważa, że otrzymało pracę ze względu na posiadane umiejętności miękkie. A czy wiek ma znaczenie w rekrutacji? Choć wszystkie badane grupy wiekowe zgodnie twierdzą, że znalezienie pierwszego zatrudnienia w IT jest trudne, najmniej poszkodowaną grupą są kobiety w wieku 45+.

 

Pełen raport: Raport No Fluff Jobs "Kobiety w IT 2022"

 

Źródło: nofluffjobs.com; dziewczynynapolitechniki.pl